Firmy pożyczkowe obowiązują takie same normy prawne, co banki odkąd w życie weszła ustawa antylichwiarska. Wprowadziła wiele norm, dzięki którym pożyczanie od instytucji pozabankowych stało się bezpieczne i korzystne. Wciąż jednak wynajduje się luki w prawie, które na bieżąco są poprawiane. Dlatego ustawa, która w życie weszła w 2016 roku przeszła nowelizację kolejno w latach 2017 i 2018. Czy w 2019 roku również czekają nas zmiany.

Pierwsza ustawa antylichwiarska – najważniejsze zmiany

Szymon Ziemba, autor popularnego bloga Rekin Finansów wskazuje, że:

„głównym celem uchwalenia ustawy antylichwiarskiej było wyeliminowanie nieuczciwych praktyk stosowanych przez część firm udzielających szybkich pożyczek dla zadłużonych, które nie muszą mieć zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na prowadzenie działalności.”

Dalej czytamy:

W odniesieniu zaś do kredytu konsumenckiego, ustawa wprowadziła przede wszystkim limit kosztów pozaodsetkowych kredytu oraz mechanizm, który znacząco miał ograniczyć proceder rolowania długu i podbijania w ten sposób jego całkowitego kosztu”1

Korzystają na tym przede wszystkim konsumenci, często nieświadomy nieuczciwych praktyk instytucji pozabankowych, ale również firmy pożyczkowe, które jeszcze przed wejściem w życie ustawy antylichwiarskiej prowadziły swoją działalność zgodnie z prawem, a przez oszustwa innych instytucji uznawane były za zagrażające i niebezpieczne.

Ustawa antylichwiarska w 2019 roku – co nowego?

Nowa ustawa antylichwiarska wniesie bardzo dużo dobrego, szybka pożyczka dla zadłużonych zmieni swój kształt . Rząd nadal dąży do tego, by maksymalnie obniżyć koszty pozaodsetkowe kredytu. Obecnie mogą wynosić nie więcej niż 25 proc. części stałej całkowitej kwoty szybkiej pożyczki dla zadłużonych oraz 30 proc. całkowitej kwoty kredytu konsumenckiego w stosunku rocznym w odniesieniu do części zmiennej.

Stosowane będą również większe kary dla tych firm pożyczkowych, które celowo wprowadzają w błąd nieświadomego klienta i tym samym naciągają go na większe koszty zobowiązania.

1https://rekinfinansow.pl/ustawa-antylichwiarska/