Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne są zapisy historii kredytowej w takich instytucjach jak KRD czy BIK. Wielu nie wie nawet, czym się one zajmują oraz w jaki sposób wpływają na zdolność kredytową. Jeśli więc biorą pożyczki z instytucji pozabankowych, mogą uniknąć problemów.

Czym jest BIK?

BIK to skrót, który rozwinięty brzmi: Biuro Informacji Kredytowej. Został założony przez związek bankowy i ma na celu gromadzenie danych o całej historii kredytowej każdego obywatela. Wbrew pozorom nie ma w nim tylko i wyłącznie negatywów, a więc długów. Zapisy mówią o spłacaniu każdego kredytu, także tych, którzy robili to regularnie.

Biorąc kredyt dla zadłużonych w BIK i KRD, trzeba mieć świadomość, że firmy finansowe muszą zweryfikować zdolność kredytową. Jednak wiele instytucji pozabankowych nie musi interesować się wynikami weryfikacji i ma prawo dopasować ofertę bezpośrednio do klienta.

Czym jest KRD?

KRD z kolei funkcjonuje na nieco innej zasadzie. Jest to instytucja prywatna, która zbiera informacje o dłużnikach, a więc osobach, które nie spłacają regularnie swoich zaciągniętych pożyczek czy kredytów. KRD oznacza Krajowy Rejestr Długów i jest często wykorzystywany przez firmy windykacyjne. W nim także instytucje bankowe i pozabankowe sprawdzają zdolność klienta do wzięcia kredytu.

Warto pamiętać!

  • Banki podlegają prawu bankowemu i muszą ustalać zdolność kredytową na podstawie zapisów z KRD czy BIK,
  • Instytucje pozabankowe mogą oferować kredyt dla zadłużonych w BIK i KRD, gdyż nie muszą kierować się weryfikacją przy ustalaniu oferty.

Inne bazy danych a kredyt dla zadłużonych w BIK i KRD

Oczywiście BIK i KRD to nie jedyne agencje zajmujące się monitorowaniem sytuacji kredytowej Polaków. Zajmują się one jednak każdym, także indywidualnie. Najstarszą firmą w Polsce jest BIG InfoMonitor, który sprawdza jednak tylko przedsiębiorców. Podobnie, ale już prywatnie, robi to także ERIF.